Aktualności

Kraków i okolice

Sprawozdanie z trzydniowej wycieczki szkolnej do Krakowa współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. prof. J. Zwierzyckiego  w Krobi, która odbyła się  w dniach 12-14 czerwca 2023 roku.

      Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie trzydniowej wycieczki  związanej z zakresem tematycznym: Kultura i dziedzictwo narodowe:  Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, Katedra Wawelska, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach. To właśnie te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki uczniów klasy 8a i 8d.

Swoją przygodę rozpoczęliśmy 12 czerwca. Po około pięciu godzinach jazdy dotarliśmy   do Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem  i piękną pogodą. Mijając zabytkowe kamieniczki, odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”. Podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, kościół Mariacki oraz Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż w końcu dotarliśmy do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie mogliśmy wejść do Katedry Wawelskiej, krypt, w których są pochowani nasi wielcy wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Oczywiście Kaplica Zygmuntowska i sam dzwon zrobił na nas olbrzymie wrażenie. Następnie dotarliśmy na Kopiec Kościuszki. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z wystawą prezentującą życie sławnego wodza i patrioty - Tadeusza Kościuszki, a później weszliśmy na kopiec - górę usypaną na jego cześć. Ogromne wrażenie zrobiły na nas także dzieła zgromadzone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Kolejnym etapem  podziwiania uroków naszego kraju było położone kilkanaście kilometrów od Krakowa malutkie, bo liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto, którego najsłynniejszy zabytek – kopalnia soli – znalazł się na prestiżowej liście UNESCO. Jego początki sięgają XIII wieku. To właśnie w Kopalni Soli „Wieliczka” na liczącej 3,5 km Trasie Turystycznej na głębokości od 64 do 135 metrów zobaczyliśmy nie tylko niezwykłe jeziora i solne rzeźby, ale również poznaliśmy górnicze, tajemnicze i legendarne opowieści o sprowadzeniu soli do Polski. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez przewodnika wiedzy. Ogromne wrażenie wywarło na nas również wybudowane w latach 1999-2002 Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Część uczniów wjechała windą na taras widokowy, by z wysokości 46 metrów podziwiać panoramę grodu Kraka oraz widoczne na horyzoncie Tatry. 

Trzeci dzień  był najbardziej wyczekiwanym dniem szkolnej wyprawy. Powodem była  wizyta w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Podczas kilku godzin tam spędzonych wszyscy świetnie się bawili. 

     Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki, uczniów klasy 3a Szkoły Podstawowej w Krobi, do Kłodzka i Złotego Stoku współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy udziale Szkoły Podstawowej im. prof. Józefa Zwierzyckiego w Krobi.

W dniach 1-2 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 3a, wraz z wych. Marią Gembiak oraz pod troskliwą opieką p. Danuty Wasiak i mam niektórych uczniów z tej klasy,udali się na wycieczkę klasową do Kłodzka i Kopalni Złota w Złotym Stoku. Podróż rozpoczęła się wyjazdem autokaru o godz. 6.00 spod szkoły. Droga przebiegła pomyślnie. Pogoda i dobre humory wszystkim dopisywały. Pierwszym etapem wycieczki było Kłodzko. Na początku uczniowie zwiedzili Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które znajduje się na terenie dawnego barokowego konwiktu jezuickiego z przełomu XVII i XVIII w. Wśród kolekcji największą uwagę dzieci wzbudziły numizmaty, zegary śląskie oraz szkła i porcelana artystyczne. Następnie spacerkiem, uczestnicy wycieczki udali się do centrum miasteczka , gdzie podziwiali rynek i zespół zabytkowych kamieniczek.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej, która jest powszechnie uważana za najcenniejszy zabytek sztuki fortyfikacyjnej na terenie Polski. Najpierw trzecioklasiści udali się na taras widokowy, z którego widać wszystkie pasma górskie otaczające Kotlinę Kłodzką, a następnie w towarzystwie przewodnika przeszli „labirynt”, czyli kilometr podziemnych chodników minerskich. O godz. 14.30 udali się do Złotego Stoku. Tam , po zakwaterowaniu, w urokliwym pensjonacie Złoty Jar, zjedli pyszny obiad. Od tego momentu grupą opiekował się przesympatyczny i świetnie przygotowany przewodnik, pan Eryk.

Najpierw zaprosił klasę na zwiedzanie Kopalni Złota. Jest to najstarsza kopalnia złota oraz arsenu. Kopalnia ta jest jedną z piękniejszych atrakcji w Polsce. Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 r. Z labiryntu 320 km udostępniono do zwiedzania dwie sztolnie “GERTRUDA” oraz “CZARNA GÓRA” . Na terenie sztolni dzieci mogły zobaczyć dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy i laboratoryjny, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy. Na zakończenie zwiedzania tej części kopalni obejrzały Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP z zabawnymi hasłami, np. „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu". W dalszej części zwiedzania kopalni pan przewodnik zaprosił uczestników wycieczki do Sztolni Czarnej Górnej. Tam zobaczyli jedyny w Polsce podziemny wodospad, gdzie woda spada z wysokości prawie dziesięciu metrów. Przygodę w kopalni dzieci zakończyły przejażdżką Pomarańczową Kolejką. Następnie udały się do mennicy. Tam mogły dowiedzieć się i zobaczyć jak dawniej wybijano monety. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kopalni łodzią (oj, niektórzy naprawdę byli przerażeni) oraz płukanie złota. Około godz. 20.00 wszyscy wrócili do pensjonatu. Pół godziny później spotkali się przy ognisku, gdzie po zjedzeniu pysznej kolacji, dzieci uczestniczyły w różnych zabawach. Kolejny dzień rozpoczął się zabawą- strzelaniem z łuku i karabinku. Następnym punktem programu było spotkanie z historią w Muzeum Górnictwa i Hutnictwa. Później wszyscy udali się do Średniowiecznej Osady Górniczej. Czekało tam na zwiedzających wiele atrakcji: poznanie dawnych sposobów życia, studnia, młyńskie koło, dźwig, kierat, „chata kata” czy „labirynt strachu” Uczestniczyli również w pokazie i nauce czerpania papieru. Pobyt w osadzie zakończył wspólny obiad. Z parku wszyscy wyszli z uśmiechem na twarzy. To był naprawdę mile spędzony czas. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Sztolni Ochrowej, której zarówno ściany, jak i strop są pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza. O godz. 15.30 wszyscy zmęczeni, ale bardzo bardzo zadowoleni wsiedli do autobusu, aby udać się w drogę powrotną do domu. Pomimo, że dla wielu dzieci był to pierwszy, samodzielny wyjazd z noclegiem bez rodziców, większość z nich oceniła, że był to najpiękniejszy Dzień Dziecka w ich życiu i chętnie zostałyby dłużej

POŁKOLONIE 2023

Szanowni państwo!!

Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram zajęć, które będą odbywać się w ramach półkolonii w dniach 26 VI – 30 VI 2023 roku. Państwa dzieci w ramach zajęć codziennie będą otrzymywać, drugie śniadanie oraz  ciepły posiłek – obiad na koniec dnia.

 

Data

zajęcia

Godz. rozpoczęcia

Godz. zakończenia

26 VI poniedziałek

1.Zajęcia organizacyjne- powitanie, podział na grupy,  omówienie zasad BHP  

2. Zajęcia na terenie szkoły (boisko orlik, ściana wspinaczkowa, zajęcia naukowe w Małym Koperniku, plac zabaw (rotacyjnie)

3. Drugie śniadanie

4. Wizyta w KROB_KULT

5. Obiad, podsumowanie dnia

9.00

15.00

27 VI

wtorek

1.Przedstawienie uczestnikom zasad zachowania się nad wodą  

2. Wyjazd  nad jezioro

3. Gry i zabawy integracyjne na plaży oraz kąpiel i zajęcia sportowe w wodzie  

4. Drugie śniadanie

5. Powrót do Krobi

6. Obiad, podsumowanie dnia

9.00

15.00

28 VI

środa

1.Omówienie planu dnia i zasad zachowania się na palcu zabaw oraz zasad gier zespołowych

2. Wyjazd do Dzięczyny na plac zabaw i kompleks boisk

3. Zajęcia sportowe; piłka nożna plażowa, badminton, ringo, koszykówka

4. Drugie śniadanie

5. Gry i zabawy ( trampolina, huśtawki, zjeżdżalnie)

6. Powrót do Krobi

7. Obiad, podsumowanie dnia

9.00

15.00

29 VI

czwartek

1.Przypomnienie uczestnikom zasad zachowania się nad wodą  

2. Wyjazd nad jezioro

3. Gry i zabawy na plaży, kąpiel oraz zajęcia sportowe w wodzie

4. Drugie śniadanie

5. Powrót do Krobi

6.Obiad, podsumowanie dnia

9.00

15.00

30 VI

piątek

1.Omowienie planu dnia i omówienie zasad bezpieczeństwa w Sali zabaw   

2.Wyjazd uczestników do Leszna – zaczarowany świat WMB

3. Zajęcia integracyjne w Sali zabaw

4.  Drugie śniadanie

5. Wizyta w mini zoo w Lesznie  

6. Powrót do Krobi

7. Obiad, podsumowanie

9.00

15.00

Stypendia za wyniki w nauce w roku szkolnym 2022/2023

Stypendia za wyniki w nauce w roku szkolnym 2022/2023 otrzymują uczniowie klas IV-VIII, którzy uzyskali co najmniej dobą oceną z zachowania oraz uzyskali średnią ocen:
- klasy IV-VI     - 5,10
- klasy VII-VIII - 5,00.
Kwota stypendium znana będzie w dniu zakończenia roku szkolnego.

Stypendia przekazane będą na konta rodziców. Rodzicę muszą wypełnić wniosek, znajduje się na stronie szkoły w zakładce "Dokumenty szkolne", i dostarczyć do szkoły. Wniosek będzie też można pobrać w sekretariacie szkoły.

 

 

PROJEKT EKOLOGICZNY „Zielony świat wokół nas”

 

Od 20 kwietnia 2023 r. do 31 maja 2023 r. uczniowie kl. I b, I c, I d oraz III c Szkoły Podstawowej im. prof. J.  Zwierzyckiego w Krobi wraz z wychowawczyniami panią Gracją Dworacką, panią Inez Twardowską, panią Barbarą Kubiak oraz panią Anną Sobczyńską realizowali projekt ekologiczny „Zielony świat wokół nas”. Projekt ten został złożony i zaakceptowany w konkursie EKO MONDI 2023 – ZMIENIAJ ŚWIAT oraz dofinansowany przez firmę Mondi.

 

Projekt ekologiczny kierował się potrzebą włączenia uczniów edukacji wczesnoszkolnej do działań na rzecz ochrony środowiska, zachęcenia ich do pogłębienia wiedzy na temat problemów ekologicznych, ale także umiejętności działania w terenie ucząc dziecko wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody. Celem programu było przede wszystkim promowanie edukacji na rzecz ekorozwoju oraz działań pro-ekologicznych w społeczności lokalnej.

 

W ramach projektu podjęto następujące działania:

- wspólne segregowanie śmieci, zbieranie plastikowych nakrętek,

- zazielenianie terenów, skwerów na terenie szkoły – sadzenie drzew i krzewów, sianie trawy,

- budowa budek lęgowych oraz karmników dla ptaków,

- współorganizowanie Tygodnia Ekologicznego w ramach obchodów Dnia Ziemi (22 kwietnia): wiosenne zbieranie śmieci, tworzenie gazetek ekologicznych w klasach oraz wystawy prac na głównym korytarzu w szkole, sadzenie fasolek, sianie koperku.

- prezentowanie własnej twórczości: prace plastyczno – techniczne z odpadów,

- udział w spektaklu o segregacji odpadów finansowany przez KZGRL pt: Małe śledztwo w wielkiej sprawie.

- wycieczka do lasu - spotkanie z leśnikiem,

- spacery po okolicy – obserwacja przyrody,

- zbiórka karmy dla psów oraz wizyta w przytulisku w Krobi.

 

Wydarzenie podsumowujące projekt EKO MONDI 2023 - ZMIENIAJ ŚWIAT odbyło się w dniu 28 maja 2023 r. podczas EKOFESTYNU na Świętej Górze w ogrodach klasztornych. Szkoła Podstawowa z Krobi na swoim stoisku zaprezentowała budki lęgowe oraz karmniki dla ptaków, które można było pomalować.








Odsłon artykułów:
2345163


https://section.iaesonline.com/akun-pro-kamboja/https://journals.uol.edu.pk/sugar-rush/http://mysimpeg.gowakab.go.id/mysimpeg/aset/https://jurnal.jsa.ikippgriptk.ac.id/plugins/https://ppid.cimahikota.go.id/assets/demo/https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://silasa.sarolangunkab.go.id/swal/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://siipbang.katingankab.go.id/storage_old/maxwin/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/