Nagroda Ministra Edukacji Narodowej
 
18 grudnia br. w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Ministra Edukacji Narodowej pedagogom ze szkół województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i  wychowawczej. Z rąk Elżbiety Walkowiak, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Zbigniewa Hoffmanna, wojewody wielkopolskiego nagrody takie odebrało 22 dyrektorów i nauczycieli. W gronie nagrodzonych znalazła się nauczycielka Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi – Pani Magdalena Andrzejewska. Jest to ogromne wyróżnienie  zarówno dla szkoły, jak i dla gminy Krobia. Nagroda Ministra Edukacji Narodowej przyznawana jest pedagogom, którzy w swej pracy dydaktyczno-wychowawczej:
 
  • przygotowują i doprowadzają uczniów do sukcesów w konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim
  • poprzez wykorzystywanie innowacyjnych metod w swojej pracy przyczyniają się do poprawy jakości pracy szkoły
  • prowadzą na szeroką skalę współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami środowiska lokalnego
  • przyczyniają się do kształtowania najważniejszych umiejętności i rozwoju  zainteresowań uczniów
  • podejmują działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym
Pani Magdalena z ogromnym zaangażowaniem i pasją prowadzi od 13 lat założoną przez siebie w 2002 r. grupę teatralną „Na Fali”. Uczniowie pod jej kierunkiem przygotowują liczne programy artystyczne, spektakle, widowiska, scenki kabaretowe, uroczystości okolicznościowe. Pani Andrzejewska wyróżnia się indywidualnym i twórczym patrzeniem na proces wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka i młodego człowieka poprzez  działania teatralne. W przedstawianych spektaklach widać spontaniczną zabawę, zwracanie uwagi na rozwój wyobraźni i świadomości kulturowej uczniów, na ich samodzielność oraz kreatywność. Pracując z grupą uczniów, nauczycielka preferuje formy pracy zespołowej. Młodzi aktorzy współtworzą wraz z opiekunką scenariusze, opracowują reżyserię, projektują i wykonują rekwizyty, kostiumy czy elementy scenografii. Od lat uświetniają swoimi występami wiele imprez szkolnych, środowiskowych, regionalnych, a nawet na terenie kraju (Katowice, Poznań, Piła, Wrocław, Wronki), zyskując za każdym razem uznanie widzów. Przez te lata działania grupa „Na Fali” przygotowała i zaprezentowała publiczności blisko 60 różnych form teatralnych.
Pani Andrzejewska od wielu lat zajmuje się też popularyzowaniem gwary biskupiańskiej według własnego pomysłu. Jest autorką licznych scenek, monologów, widowisk oraz scenariuszy programów gwarowych. Działania gwarowe mają na celu ocalanie od zapomnienia dziedzictwa, jakim jest mowa naszych przodków. W sierpniu 2013 r. dorobek gwarowy grupy „NA Fali” został utrwalony w postaci nagrania płyty DVD przy wsparciu finansowym ze strony gminy Krobia. Płyta „Babskie godanie” zawierająca  11 dialogów i 2 monologi autorstwa Pani Magdaleny jest istotnym elementem promocji szkoły jak i gminy. 
Nauczycielka bardzo dużo czasu poświęca na przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach teatralnych i gwarowych.  W niektórych konkursach uczniowie biorą udział cyklicznie (np. w Konkursie Gwarowym „Mówimy gwarą” w Bukówcu Górnym  od 10 lat, zdobywając stale miejsca na podium). Młodzi aktorzy pracujący pod jej kierunkiem odnoszą  sukcesy indywidualne jak i zespołowe na różnym szczeblu, nie wyłączając ogólnopolskiego. Z większych sukcesów warto wymienić:
- Dwie główne nagrody: za najlepszy spektakl dla zespołu oraz za najlepszą kreację aktorską podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie (2014 r.); do udziału w festiwalu grupa otrzymała nominację na podstawie dotychczasowego dorobku.
- II miejsce dla zespołu oraz dwie nagrody aktorskie w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Teatralnej „Maska” w Nowym Folwarku (2015 r.) 
- Dwie Złote Miniatury za najlepszy spektakl i za najlepszą kreację aktorską podczas XIII Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych „Miniatury`2012” w Opolu (2012 r.)
- dwie uczennice w finale Ogólnopolskiego Konkursu Filmowo-Geologicznego
(2014 r.)   
- I miejsce dla zespołu  na szczeblu wojewódzkim za spektakl wg własnego scenariusza oraz udział w finale I Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Teatralnych organizowanym przez TVP.SA    (2013 r.)
Pani Magdalena chętnie angażuje się w działania na rzecz środowiska, przygotowując bądź współorganizując imprezy o różnym charakterze. W związku z tym aktywnie współpracuje z Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi, z Urzędem Miejskim, z Domem Pomocy Społecznej w Chwałkowie, z Przedszkolem Samorządowym, z Biblioteką Publiczną , z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny, z Uniwersytetem III Wieku, z KGW w różnych miejscowościach. Wielokrotnie zapraszała społeczeństwo Krobi i okolic oraz uczniów z pobliskich szkół do obejrzenia w kinie przygotowanych przez młodych aktorów pod jej kierunkiem spektakli, widowisk czy montaży poetyckich.  Proponowane przez nauczycielkę programy są zawsze dopracowane pod względem merytorycznym, scenograficznym, technicznym. Niosą ze sobą istotne wartości, cenne przesłania, treści wychowawcze, profilaktyczne. Kilka razy w roku organizuje dla członków grupy teatralnej oraz dla nauczycieli wyjazdy do Teatru w Poznaniu lub Wrocławiu.  Dbając o rozwój zainteresowań uczniów zaprasza na warsztaty teatralne aktorów z Wrocławskiego Teatru Lalek i Teatru Komedia, Teatru Polskiego z Poznania, Teatru A z Gliwic, Teatru Krzyk z Maszewa. 
 Pani Andrzejewska wykazuje dużą aktywność w doskonaleniu zawodowym. W 2012 r. ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie studia podyplomowe w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, filia we Wrocławiu na kierunku Reżyseria Teatru Dzieci i Młodzieży, by fachowo prowadzić grupę teatralną.  Za  przygotowany z dziećmi spektakl dyplomowy pt „Baśń o Grającym Imbryku” otrzymała ocenę celującą i uznanie komisji oceniającej. Cały czas rozwija swoje umiejętności, biorąc udział w różnych formach doskonalących z tego zakresu. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym. Wygłaszała referaty na temat niekonwencjonalnych form pracy biblioteki oraz pracy z uczniem zdolnym  podczas   Powiatowych Konferencji Bibliotekarzy czy Konferencji Metodycznych w Lesznie.
 W 2010 r. Pani Magdalena otrzymała nagrodę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Ma w swoim dorobku wiele nagród za reżyserię, scenografię, za autorskie scenariusze, za krzewienie gwary i pracę instruktorską. W 2015 r. otrzymała Złotą Miniaturę za wykorzystanie oryginalnych form w spektaklu podczas XVI Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych „Miniatury`2015” w Opolu. 
Józef Czarnecki
Dyrektor ZSPiG  w Krobi







Odsłon artykułów:
2335526


https://journals.zetech.ac.ke/scatter-hitam/https://silasa.sarolangunkab.go.id/swal/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/sthai/https://sipirus.sukabumikab.go.id/storage/uploads/-/stoto/https://alwasilahlilhasanah.ac.id/starlight-princess-1000/https://www.remap.ugto.mx/pages/slot-luar-negeri-winrate-tertinggi/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/sgacor/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/images/qrcode/slot-dana/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/public/img/cover/10k/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/app/https://waper.serdangbedagaikab.go.id/storage/idn/